Фітнес і артеріальна гіпертензія

Фітнес та Гіпертонія

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я Гіпертонічна хвороба або Артеріальна гіпертензія (АГ) широко поширена і є основною причиною захворюваності та смертності. Вона вражає приблизно 1,13 млрд осіб у всьому світі. Це значить, що приблизно у кожного четвертого чоловіка та кожної п'ятої жінки у світі гіпертонія.

Велика кількість організацій охорони здоров’я, включаючи Американську асоціацію серця, Американський коледж спортивної медицини (ACSM), Національні інститути здоров’я, Центри контролю та профілактики захворювань відмічають переваги фітнесу та фізичних вправ у боротьбі з гіпертонією. 

Існують численні докази позитивного впливу фітнес вправ на лікування артеріальної гіпертензії, дослідження в цьому напрямку активно продовжуються. В тому числі обговорюються та вивчаються питання фізіологічних механізмів впливу на хворобу, роль інтенсивності, тривалості та характеру фізичної активності, спільний ефект фізичних вправ разом з дієтою та схудненням, а також використання фізичних вправ як профілактичного заходу.

Що таке артеріальна гіпертензія?

Артеріальна гіпертензія (часто використовують назву Гіпертонія) – це хронічне захворювання, основним проявом якого є підвищення артеріального тиску або (АТ, тиску крові в артеріях)

Гіпертонія підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Наслідком може бути інфаркт, інсульт, серцева недостатність, захворювання периферичних артерій та інші захворювання, такі як захворювання нирок. 

Нормальний артеріальний тиск

Нормальний артеріальний тиск - це оптимальний рівень тиску крові в артеріях, який підтримує здоров'я серця та кровоносної системи. Зазвичай нормальний артеріальний тиск оцінюється двома значеннями: систолічний (верхній) тиск (СТ) та діастолічний (нижній) тиск (ДТ).

Систолічний тиск відображає тиск в артеріях, який створюється при скороченні серця та викиду крові.

Діастолічний тиск відображає тиск в артеріях в момент розслаблення серця і наповнення його кров’ю. 

Нормальний артеріальний тиск – це тиск 120/80 мм рт. ст. і менше. Ці значення можуть трохи відрізнятися залежно від віку, статі та інших факторів.

Високий рівень артеріального тиску

Діагноз артеріальної гіпертензії встановлюється, коли артеріальний тиск перевищує величини 140/90. При цьому симптоми можуть повністю бути відсутніми.

Що таке прегіпертензія?

Останнім часом все частіше ми чуємо новий термін – пре-гіпертензія. Іноді артеріальний тиск лише трохи перевищує норму, перебуваючи в межах 120-139 мм рт. ст. (систолічний) і 80-89 мм рт. ст. (діастолічний). Однак при цьому ризик хвороб серця підвищується в 2 рази. Такий стан називається прегіпертензією.

Як правило, для нормалізації артеріального тиску достатньо почати вести здоровий спосіб життя. 

Модифікація способу життя

Модифікація способу життя може запобігти підвищенню артеріального тиску або відстрочити його початок, а також знизити ризик серцево судинних захворювань. 

Корекція способу життя у пацієнтів з гіпертонією передбачає зменшення вживання солі, перегляд режиму харчування, помірне споживання алкоголю, зниження ваги, відмову від куріння, регулярну фізичну активність, уникання стресових ситуацій, застосування додаткових, альтернативних чи традиційних ліків. Також важливим є зменшення впливу негативних чинників довкілля та низьких температур 

Що з фітнесом?

Якщо говорити про тривалість та навантаження фізичної активності, то пацієнтам з гіпертонією рекомендують аеробні заняття 20–60 хвилин з інтенсивністю від низького до помірного рівня три-п’ять разів на тиждень. Причому результати досліджень підтверджують, що тренування від низької до середньої інтенсивності так само ефективні для зниження тиску, як і тренування високої інтенсивності.

Рівень фізичної підготовки людини може відігравати центральну роль у визначенні оптимальної інтенсивності. Нещодавні дослідження виявили, що серед чоловіків з нормально високим рівнем та 1 рівнем гіпертензії вправи меншої інтенсивності призводять до більшого зниження тиску у старших, менш фізично підготовлених осіб, тоді як вправи помірної інтенсивності були більш ефективними для чоловіків з вищим рівнем здоров’я.

Так який фітнес та який режим вибрати?

Більшість досліджень говорять однозначно - Тренування серцево-судинної системи. Аеробні тренування ефективно допомагають знизити тиск - це відомо давно, і аеробні тренування займають перше місце в протоколах лікування гіпертонії

А що на рахунок силових тренувань?

Тут продовжуються дискусії. Раніше силові тренування вважалися протипоказанням при гіпертонії. Але сьогодні вже існують докази, що силові тренування можуть стати важливим альтернативним інструментом контролю артеріального тиску, однак переконливі докази і найбільш ефективний протокол тренувань для цієї цілі ще належить встановити.

Більшість досліджень показали, що середні значення тиску значно знизилися після силових тренувань. Найбільш сильний ефект силових тренувань на зниження артеріального тиску спостерігався в протоколах з інтенсивністю навантаження від помірної до високої (>60% від одноповторного максимуму), частотою не менше 2 разів на тиждень і мінімальною тривалістю 8 тижнів. Тобто силові тренування можуть бути використані як немедикаментозне лікування артеріальної гіпертензії, оскільки сприяють значному зниженню артеріального тиску.

Було доведено, що вправи з обтяженнями (силові тренування) можуть безпосередньо знизити кров'яний тиск за рахунок розширення центральних і периферичних судин, зниження маркерів запалення.  Силові вправи регулюють метаболізм глюкози та ліпідів, тим самим контролюючи резистентність до інсуліну. Плюс знижують стрес і викликають розслаблення, тим самим зменшуючи симпатичну активність та полегшуючи вегетативну регуляцію.

Ці фізіологічні переваги можуть знизити смертність та захворюваність, покращити якість життя.

Mind&body тренування

Дослідження китайських вчених показало, що цигун (серія вправ на розслаблення, дихання, м’які рухи та ходьбу) призводить до зниження як систолічного артеріального тиску, так і діастолічного артеріального тиску. 

Поєднання фітнесу та дієти

Надмірна вага та ожиріння тісно пов’язані гіпертонію. Фізична активність та дієта  – це основні елементи програм контролю ваги та схуднення, і найбільш ефективно вони працюють в поєднанні.

Фізіологічні механізму впливу фізичної активності 

Негайне (швидке) зниження тиску після фізичної активності - гіпотензія після фізичного навантаження. Дослідники погоджуються, що це спричиняється в першу чергу зниженням судинного опору (опору кровотоку, який необхідно подолати, щоб проштовхнути кров через систему кровообігу) 

Вчених також цікавлять довгострокові механізми, пов'язані з хронічною адаптацією. Ці адаптації частково пояснюють зниженням системного опору судин, при якому вегетативна нервова система і гормональна системам є швидше за все основними регуляторними механізмами. Крім того, регулярні серцево-судинні вправи призводять до збільшення внутрішнього діаметра кровоносної судини внаслідок розслаблення гладкої мускулатури стінки судини.