Корпоративний фітнес - це програма покращення здоров'я та фізичної активності для співробітників у межах організації.
Хотілося б мати можливість організовувати в офісі для співробітників компаній ранкову зарядку, лекції та воркшопи на тему здорового способу життя, різноманітні фітнес-заняття, тренування, сеанси йоги або масажу, фітнес брейки (короткі фітнес перерви), які спрямовані на покращення фізичного та психічного здоров'я працівників, здорове харчування, організувати офісне середовище так, щоб б воно спонукало до покращення здоров’я та збільшення фізичної активності, забезпечувати профілактику гіподинамії та інших «офісних захворювань», організовувати активний відпочинок, outdoor заходи, спортивні змагання та челенжі.
Такі ініціативи необхідні в сучасному бізнесу – вони допомагають зменшити стрес, підвищити продуктивність та покращити загальний стан здоров'я команди. Але як це все повинно працювати?
Давайте спочатку подивимося на ринок корпоративних послуг в Україні сьогодні.
Хто найчастіше виступає провайдером фітнес послуг корпоративного фітнесу? Звичайно ж, ті, хто спеціалізується в фітнес сервісі - спортивні та оздоровчі фітнес клуби та фітнес тренери.
Найчастіше Корпоративний фітнес з точки зору фітнес клубу - це спеціальні пакети послуг для співробітників корпорації -замовника та знижки в ті локації клубу, які знаходяться поряд з офісом корпорації.
Ви можете прочитати на сайті фітнес клубів, що в пакеті корпоративних послуг співробітники отримують індивідуальний підхід, супроводження, послуги спеціального корпоративного менеджера, систему мотивації… Запитайте докладніше, що в ходить в пакет корпоративного фітнесу, і ви будете здивовані. В 90% клубів вам дадуть звичайний перелік базовий фітнес послуг клуба та загальний розклад групових фітнес програм. І все! По факту компанія, яка хоче зробити співробітників здоровими та ефективними, отримує ті ж послуги, що і звичайні користувачі фітнес клубу, але за іншою ціною. Що в цьому такого корпоративного? Здається, крім ціни, нічого.
Для власників фітнес бізнесу, фітнес менеджерів та тренерів Корпоративний фітнес – величезна ніша, де поки не існує вибору якісних фітнес пропозицій. Корпоративний фітнес в клубах найчастіше - доповнення до переліку фітнес послуг, «щоб було».
Окрім фітнес клубів послуги Corporate fitness надають фітнес тренери, які проводять тренування офлайн або онлайн за домовленістю. В залежності від наявності обладнаних фітнес залів та зон для тренувань на території замовника це можуть бути регулярні персональні або групові програми, лекції, воркшопи з різних напрямків фітнесу та спорту.
Найкращий варіант дізнатися для потреби – провести дослідження та розробити програму заходів в залежності від результату.
За нашим досвідом найпоширеніші запити:
збільшити фізичну активність та протидіяти довготривалому сидінню, забезпечити профілатику "офісних захворювань"
антистресові програми (медитація, йога, дихальні практики, релаксація)
програми навчання з фітнесу та здорового способу життя, направлені на створення власних корпоративних фітнес традицій та "оздоровлення" офісу.
Існує ще багато причин, через які компаніям вигідно розвивати всередині корпоративну велнес-культуру:
Підвищення продуктивності роботи персоналу
Зменшення втрат у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю працівників
Зниження витрат на медицину
Побудова корпоративної культури
Зменшення випадків абсентеїзму та презентеїзму на робочих місцях.
Абсентеїзм - поведінкова модель, при якій працівник систематично відсутній на робочому місці та уникає своїх обов'язків.
Презентеїзм — ситуація, коли працівник проводить на робочому місці більше часу, ніж це необхідно або потрібно умовами трудової угоди. Зазвичай мається на увазі поведінка хворого працівника, який — найчастіше через побоювання втратити робоче місце — продовжує виходити на роботу, але через погане самопочуття працює менш ефективно, ніж зазвичай.
80% хронічних захворювань можна запобігти. Але сучасна медицина та фармацевтичні компанії не завжди зацікавлені у профілактиці. Основне їхнє завдання – лікування вже існуючих хвороб. Тому в такій ситуації особливо важливою є особиста відповідальність самих співробітників та роботодавців за власне здоров'я.
В залежності від потреб існують різні послуги корпоративного фітнесу. Найпоширеніші види окремих послуг:
Тут потрібно розуміти, що вибір напрямків групових програм надзвичайно високий не просто так. Вони дуже різноманітні: різні цілі, різні стартові потреби. Вибір групових програм для корпоративного фітнесу – складна задача. Групові програми приваблюють дуже велику кількість людей і мають великий потенціал ефективності, але досить складно з переліку відомих програм вибрати ту, яка підійде абсолютно усім. Тому найкраще рішення - розробка спеціальної програми з залежності від конкретних параметрів.
Дуже поширена в корпоративному форматі організація регулярних групових тренувань для співробітників з Zumba Fitness, силових та функціональних програм, йоги чи пілатесу, стрейчингу, програм з обладнанням (TRX, степ, фітнес гуми, гирі, гантелі, штанги).
Групове фітнес тренування може бути організоване в фітнес клубі, на вулиці або в офісі.
Надання індивідуальних тренувань для працівників, які бажають персонального підходу. Це можуть бути аеробні (кардіо) тренування, силові та функціональні тренування, танцювальні тренування або тренування для розвитку гнучкості, йога, пілатес, східні гімнастики (це так звані Mind-body тренування) та інші
Масажі можуть бути організовані прямо на робочому місці. В середньому офісний масаж проводиться впродовж 15- 20 хвилин без олії через одяг сидячи в спеціальному масажному кріслі або в положенні сидячи на офісному стільці до спинки обличчя з опорою на неї. Техніка офісних масажів відрізняється від традиційних послуг, але ґрунтується на техніках класичного масажу з елементами акупресури.
Організація спеціальних навчальних курсів або семінарів з питань фітнесу, харчування та загального здоров'я.
Надання порад щодо здорового харчування та розробка спеціальних раціонів та дієт для співробітників.
Організація спортивних подій, таких як футбольні турніри чи змагання з бігу, для підняття командного духу.
Запровадження конкурсів або викликів для працівників, щоб стимулювати їх до більш активного способу життя.
Введення коротких перерв на фітнес-вправи під час робочого дня для здоров'я, покращення працездатності та концентрації. Фітнес брейки можуть проводитися під керівництвом тренера в онлайн або офлайн форматі на території офісу або на вулиці.
Це один з найкращих спосіб протидіяти довгосидінню та "привчити" співробітників до регулярних занять, поступово змінюючи поведінку та відношення до ЗСЖ, а також забезпечити профілактику "офісних" захворювань.
Для виявлення потреб щодо фітнес цілей, аналізу, визначення рівня підготовленості, рівня фізичного стану, рівня працездатності, для етапного контролю.
Ці послуги можуть бути адаптовані до конкретних потреб та розміру компанії.
• Прийміть участь у пробігу або інших спортивних змаганнях.
Командна участь у спортивному заході – це не лише фізичне навантаження та рухова активність, це драйв, емоційна розрядка та дружня підтримка. Ви готові зробити зі співробітників супер-команду? Вперед! Вибирайте захід: Пробіг під каштанами, Wizz Air Kyiv City Marathon, Забіг у вишиванках тощо
• Використовуйте в офісі столи для роботи стоячи
Столи із регульованою висотою – справжня знахідка для сучасного офісу. Помірне стояння протягом робочого дня дозволяє уникати шкідливих наслідків «офісного синдрому»: серцево-судинних захворювань, болю в спині та шиї, метаболічного синдрому та ожиріння, стресу та емоційного вигоряння
• Зробіть в офісі спортивний куточок або зону фітнесу чи релаксу
Це супер, якщо в вашому офісі є спеціально обладнаний зал для фітнесу, але можна обійтися і мінімумом: килимок, м'яч, гумові амортизатори, гантелі. Часто для повноцінного тренування достатньо навіть ваги власного тіла та одного квадратного метра вільного простору. Було б бажання!
• Проведіть День Води
Розмістіть інформацію про користь води. Цього дня пийте більше води, менше чаю, кави, постарайтеся виключити солодкі напої
• Оцініть ергономіку робочого місця
Тут важливо все - планування офісного простору в цілому, звукова та візуальна ізоляція робочих місць, принцип розміщення офісної техніки, зони для відпочинку, кольорова гама, особливості освітлення та температурного режиму, приплив свіжого повітря та вологість, і нарешті організація індивідуального робочого місця.
Подивіться, як сидять співробітники - чи є упор стопами в підлогу, в якому положенні спина, голова, руки, як клавіатура і монітор.
Виділяйте час для щоденної 15-хвилинної прогулянки на свіжому повітрі
Організовуйте ділові зустрічі не в кафе та переговорній, а у сквері, намагайтеся вибирати для обіду кафе подалі від офісу, щоб можна було прогулятися. Прогулянки на вулиці знижують ризики розвитку депресії, покращують пам'ять та концентрацію, сон.
Організовуйте тематичні фітнес-челенджі: день віджимань, день танцю, день футболу, тощо
Небагато спортивного фана на роботі – чому б і ні! Чергуйте теми для щомісячних челенджів, призначайте відповідальних за організацію та розміщуйте інформацію для працівників заздалегідь. Ваш колектив буде чекати наступного свята – готуватися, тренуватися та змагатися. В результаті ви отримаєте відчуття єдності у колективі, класні фотографії, безцінні спогади. Головне, не забувайте про безпеку та адекватність навантажень!
Відмовтеся від куріння
За даними опитування в Україні, курить практично чверть дорослих українців. Що стосується куріння на роботі, то за результатами опитування харків'ян, що працюють, 57% його учасників не курять і не люблять, коли інші курять на робочому місці; 15% - теж не курять, але до курців ставляться лояльно; 11% – дбають про колег та курять поза офісом.
Експерти ВООЗ пропонують запровадити заборону на паління на робочих місцях та в громадських будівлях, але чи зможуть вирішити заборони та штрафи проблему куріння?
Щодня виконуйте Фітбрейк для покращення здоров'я та підвищення продуктивності
Регулярність та помірність – головний девіз фітбрейків. Дуже легко і приємно долучатися до здорового способу життя та звикати до фізкультури, якщо щодня в офіс з посмішкою заходить активний уважний тренер і стежить за фітнес-рівнем співробітників. І не забувайте слова Миколи Амосова: «Лікарі лікують хвороби, а здоров'я треба добувати тренуванням».
Організуйте в офісі кімнату відпочинку
У Японії, наприклад, якщо людину хилить у сон на роботі, вона може поступитися своїм бажанням поспати. Це норма і навіть має спеціальну назву - інемурі. У Китаї навіть поширені капсули для сну на роботі – горизонтальні кабіни завдовжки росту людини. Вчені підтверджують, що короткочасний відпочинок у середині дня підвищує працездатність та збільшує обсяг інформації, що обробляється.
Проводьте зібрання та зустрічі прогулюючись або стоячи
Головне, не сидячи за столом. Напевно, ви не раз уже чули про шкоду тривалого сидіння. Плюс такий вибір дозволить не затягувати збори: дослідження Barco et Circle Research, опубліковане в січні 2019 року, показало, що ідеальна тривалість зборів становить не більше 22 хвилин.
Проведіть челлендж «Мінімум 7 годин сну для здоров'я»
Всі ми знаємо про користь повноцінного сну та його значення для здоров'я. Але мало хто слідує рекомендаціям. Розкажіть колегам про користь сну і за допомогою датчиків протягом місяця відстежте, скільки ночей співробітники спали щонайменше 7 годин. Переможців наприкінці місяця нагородіть призами.
Носіть фітнес-гаджети для контролю рухової активності та відзначайте успіхи один одного
Найпопулярніша функція фітнес-гаджетів – крокомір, який дає відносно об'єктивну інформацію про так звану базову активність: скільки кроків на день ми проходимо і як наша активність розподілена у часі доби. Орієнтиром для дорослої людини вважається 10-12 тисяч кроків на день, але краще орієнтуватися на свій власний рівень. Знаючи свої кількісні показники, легше контролювати та керувати своєю руховою активністю. «Час рухатися!» - нагадає вам трекер, якщо засиділися і необхідно зробити фізкультхвилинку.
Разом вболівайте за улюблену спортивну команду
На думку австралійських фізіологів у вболівальників під час матчу спостерігаються ті самі процеси, що й у спортсменів, за яких вони «хворіють»: приплив крові до м'язів, підвищення пульсу та частоти дихання, посилення потовиділення. Чим не тренування? Плюс почуття причетності та єднання – чудовий гормональний коктейль! Вболівати корисно! Особливо разом з колегами
Проведіть майстер-клас з емоційного інтелекту
Розвиваючи емоційний інтелект (EQ), ви навчитеся розпізнавати та усвідомлювати емоції свої та інших людей, розуміти мотивацію та бажання, а також керувати ними. Людина в комфортному емоційному стані цілеспрямована, працездатна і досягає великих успіхів.
Практикуйте в офісі медитацію та усвідомленість
Такі компанії, як General Mills, Ford, Google та Target, вже протягом кількох років практикують не лише медитацію, а й цілі розширені програми впровадження практик усвідомленості на робочих місцях. Медитація та усвідомленість змінюють бізнес на краще і дозволяють створити продуктивний та щасливий робочий простір.
Дослідники з Гарвардської медичної школи впевнені, що практики свідомості змушують мозок функціонувати ефективніше.
Оформіть в офісі фітнес-борд
Розміщуйте на ньому новини спорту та фітнесу, свої фотографії зі спортивних заходів, комплекси вправ, цілі, мотиватори. Відмічайте спортивні успіхи колег.
Організуйте офісну бібліотеку, а в ній обов'язково заведіть книжкову велнес-поличку
Невелика офісна бібліотека підтримає атмосферу навчання та самоосвіти у вашій команді, а книжкові полиці стануть природною інтелектуальною прикрасою вашого офісу. І нехай серед книг буде не лише бізнес-література, а й книги у жанрі спорт та фітнес, здоров'я. Ми навіть можемо поділитися деякими цікавими книжками: Кардіо чи силова? Які навантаження підходять саме вам (Автор: Алекс Хатчінсон), Мистецтво дихати (Автор: Пенман Д.), Мудрість тіла (Автор: С. Римський)
У ліфтах та біля них розміщуйте інформацію про користь ходьби сходами
Найстрашніший висновок зробили фахівці з Сіднея: ні ранкові пробіжки, ні вечірнє тренування у спортзалі не здатні нейтралізувати ефект від занадто тривалого перебування у сидячому положенні. Тому невеличкі активні брейки необхідні - ходьба сходами вашої офісної будівлі послужить природною перервою в довгому сидінні на стільці і допоможе зберегти здоров'я.
Покажіть своїм співробітникам, як вони можуть покращити своє здоров'я
Проведіть навчальну сесіїюна тему офісного здоров'я та продуктивності для співробітників компаній. Навчайте наукам про здоров'я та ЗСЖ.
Введіть гнучкий графік роботи, хоча б частково
Як з'ясували американські вчені, гнучкий графік роботи покращує здоров'я людини. Особлива користь - позитивний вплив на тривалість сну.
Створюйте креативний простір в офісі
Креативний привабливий та функціональний офіс - в моді. Свіже повітря, вода і рослини роблять нас щасливішими та продуктивнішими.
Робіть зарядку для очей мінімум щодня
Для цього необхідно розмістити на чільному місці листівку з невеликим комплексом вправ. Згодом ви їх запам'ятаєте напам'ять. Доповнюйте комплекс наступними нескладними діями: частіше дивіться у вікно, фокусуючись на далеких об'єктах, кліпайте очима, зволожуючи слизову та періодично заплющуйте очі, даючи їм можливість відпочити.
Більше смійтеся – це корисно для здоров'я та атмосфери у колективі
На думку клініки Майо, сміх справді найкращі ліки. Сміх покращує імунітет, підвищує настрій та знижує стрес. Щоб посміятися всім офісом, підіть разом на комедійне шоу чи запросіть місцевого коміка до себе.
Розробіть власний індекс щастя або благополуччя співробітників і відстежуйте його
Що робить нас щасливими? Ох, складне питання. Але, можливо, шляхи пошуку відповідей на такі питання і можуть наблизити нас до щастя?
Виконуйте дихальні вправи для гарного самопочуття та покращення концентрації
Регулярні дихальні практики допомагають зменшити стрес, значно покращують фізичне та психічне здоров'я.
Розвінчуйте міфи про здорове харчування
Харчуватися правильно - це неправильно? Тут є про що подумати. Безліч міфів про харчування можуть провокувати розлади харчової поведінки, які панують сьогодні в популярних практиках фітнесу.
Проведіть конкурс: хто знає найбільше вправ
Проведення корпоративних конкурсів та челенжів спонукає на додаткову фізичну активність та об'єднує команду
Дотримуйтесь Календаря здоров'я
Зробіть власний Календар здоров'я. Це чудовий привід дотримуватися ЗСЖ та звертати увагу на важливі проблеми. Наприклад, на початку 2024 року в січні можна святкувати:
1 січня, понеділок - Всесвітній день сім'ї
5 січня, п'ятниця - Міжнародний розвантажувальний день
13 січня, субота – Всесвітній день боротьби з депресією
14 січня, неділя - День проти прокрастинації
21 січня, неділя - Міжнародний день обіймів
Навчіться контролювати стрес
Стрес – постійний супутник будь-якого міського мешканця. Він знижує продуктивність роботи та «вбиває» імунітет. Але є добрі новини! Вам допоможе медитація, фітнес та усвідомлене ставлення до себе та оточуючих.
Забезпечте співробітникам якісну медичну підтримку
ДМС (добровільне медичне страхування) – це своєчасна лікарська допомога, консультування, профілактичні заходи та багато іншого. Медичний захист та фінансова підтримка під час лікування хвороб, травм дають співробітникам відчуття надійності, стабільності та максимальну лояльність роботодавцям.
Заохочуйте короткі перерви щогодини
Особливо це стосується тих, хто багато сидить за комп'ютером. Навіть регулярна 2-х або 3-х хвилинна пауза, наприклад, ходьба по кімнаті, потягування або міні-гімнастика, допоможе уникнути «офісного синдрому». Наші тіла спроектовані природою руху. Чим менше м'язових скорочень та руху – тим гірший рух лімфи і гірше працює так званий "м'язовий насос", а отже, порушується циркуляція крові та кисневий обмін.
Створіть кухонну книгу здорової їжі
Регулярно вносіть рецепти нових корисних та смачних страв. Разом готуйте та пробуйте нові рецепти.
Приєднуйтесь до місцевої спортивної ліги
Ми вже говорили про те, як корисно бути спортивним уболівальником. Ще корисніше – бути частиною команди чи вболівати за місцеву команду – це допомагає заводити нові знайомства, підтримувати стосунки з оточуючими, більше рухатися та радіти. Виберіть вид спорту, команду, беріть участь у заходах та «хворійте» на здоров'я!
Приєднуйтесь до волонтерських програм
Виділяйте співробітникам щомісячно оплачувані години для волонтерської роботи: прибирання паркової зони, допомоги притулку для тварин, .. Це дозволить духовно рости, зміцнить колектив, дозволить перезавантажитися та збільшити продуктивність та рухову активність.
Подаруйте співробітнику у день народження флаєр на один додатковий вихідний
Відмінний подарунок-дати можливість відпочити і відновитися, коли це найбільше необхідно
Оцініть стан здоров'я працівників
Залучіть спеціаліста чи компанію, які пропонують біометричні обстеження та оцінку стану здоров'я. Це допоможе вчасно виявити ризики захворювань та дає безліч можливостей для покращення здоров'я
Благополуччя співробітників - must have для побудови успішного бізнесу. Практиці корпоративного велнесу вже 40 років, але в Україні досі деякі роботодавці вважають, що вони не несуть відповідальності за здоров'я своїх працівників. І до того, поки більшість компаній нехтуватиме здоров'ям і хорошим самопочуттям співробітників, поодинокі корпорації, які вже використовують корпоративні оздоровчі програми, будуть у виграші.
Є питання? Пишіть на fitnesservice.edu@gmail.com