Один з найпоширеніших відгуків після наших семінарів виглядає приблизно так: «Дякую! Я нарешті чую музику!»
Давайте поговоримо, що значить “чути” музику, як це - “попадати” в біти, вісімки, квадрати. І взагалі, а чи потрібна музика в групових програмах?
Уявіть собі сучасний фітнес клуб з декількома залами групових програм або модну бутікову студію в центрі міста.
Розміри, дизайн приміщення та тренажери можуть бути різними, але ви одразу почуєте вібрацію простору та пульсуючий ритм, які спонукають рухатися.
Останнім часом ритмічність та вдало підібраний плейлист взагалі стали як ніколи важливими для успіху фітнес програм:
Zumba Fitness у всьому світі не лише використовують латино американську музику на своїх заняттях, вони також створюють нових шанувальників для таких виконавців, як Pitbull, Daddy Yankee та Don Omar.
SoulCycle організовує заняття, що супроводжуються живими концертами багатьох перспективних виконавців.
Кожен плейлист від Less Mills схожий на Топ awards music!
Отже, музика – один з провідних трендів сучасного фітнесу.
Доречі, сьогодні є безліч досліджень, які стверджують на користь фітнесу з ритмічною музикою:
ритмічна музика є одним з ключевих факторів отримання задоволення від групових занять, а ще вона стимулює мотивацію та покращує результати (Brunel University,під керівництвом доктора Костаса Карагеоргіса)
ритм позитивно впливає на координовану ходьбу і пропріоцептивний контроль
ретельно підібрана музика зменшує відчуття навантаження на 12%, покращує результати вправ на 15%, ефективність рухів на 7% і підвищує витривалість на 15%
музика є критичним фактором при виборі групового велотренування, при цьому важливіші за цей фактор лише особа інструктора і якість обладнання (ukactive and Stages Cycling, 2018)
якість музики є ключовим фактором для 19% літніх відвідувачів спортзалу (бебі-бумерів і покоління X), вона зростає до 28% для міленіалів і споживачів покоління Z, які сьогодні становлять 80% загального ринку фітнесу.
Але музика може як мотивувати клієнтів повертатися в фітнес клуб, так і навпаки. Невдало підібрана музика або музична "некомпетентність" тренера можуть стати причиною припинення тренувань.
Розглядаючи вимоги до тренерів групових програм ви обов’язково зустрінете в переліку навички роботи з музикою. Які саме це навички? Що тренерові потрібно вміти та як практикувати, щоб підвищити кваліфікацію?
Наприклад, знати, що таке біт, сильна доля, ритмічність, такт, музичний розмір, темп, тощо. Або розрізняти поняття ритму та метроритму. Чи знаєте ви, що ритм і метроритм – це два основні елементи музики, пов'язані з організацією часу у музичному творі. Однак між ними є деякі відмінності.
Ритм - це розташування звуків у часі, впорядкований потік звуків та пауз, що створює оригінальний ритмічний малюнок. Ритм може бути простим, що складається з регулярних і однакових музичних фраз, або складним, що поєднує різні ритмічні фігури, підпорядковані загальному ритмічному циклу. Ритм може також включати зміну темпу, ритмічні акценти та інші ритмічні прийоми.
Метроритм - це регулярний, повторюваний пульс, який утворює основу та використовується для вимірювання часу в музиці. Метроритм - те, що дозволяє відстежувати биття музики – біти, такти..
Музичний розмір – це числове вираз метра. Музичний розмір позначає наповнюваність тактів (іншими словами: скільки нот в одному такті). Записується розмір зазвичай двома числами, які на кшталт математичної дробу розташовуються одне над іншим
Приклади простих музичних розмірів: дві чверті, три чверті, три восьми, чотири чверті, шість восьмих, тощо.
Таким чином, ритм та метроритм - взаємопов'язані один з одним основні елементи музики. Ритмічна структура музики визначає її характер, а метроритм дозволяє легко стежити за ним.
Для тренера початківця важливо поступово навчатися чути, розрізняти та усвідомлювати, а також відчувати та відображати тілом і рухами музичні біти, вісімки, квадрати. Найкращий варіант навчання - для формування музикальних навичок та практики - базовий курс для фітнес інструкторів групових програм (так званий курс Базові навички - Basic skills)
Дуже корисно на цьому етапі також відвідувати різні фітнес заняття, відпрацьовувати рухи з музикою, слідкуючи як працюють з музикою фітнес тренери різних напрямків.
У процесі тренування, починаючи з розминки і до заключного стрейчінгу, кожен крок має починатися з сильної музичної долі. У групових програмах початок руху, швидкість виконання, зміну кроків або вправ задає тренер, а весь процес будується на метроритмі. Складну роботу синхонізації рухів в такому випадку бере на себе музика, інструктору групових занять не потрібно витрачати час та сили на відлік 1-2-3-4 , цю роботу візьме на себе метроритм. Фітнес тренування вийде гармонійним та мотивуючим, а у тренера буде можливість та час комунікувати з клієнтами, слідкувати за технікою та отримувати задоволення від процесу.
Якщо тренер не володіє навичками роботи з 32-системою - музика існує окремо від рухів- то клієнтам буде складно синхронізуватися, зоорієнтуватися коли починати крок або вправу, вони не будуть встигати рухатися за тренером і будуть помилятися. Клієнтам постійно доведеться вибирати - крокувати в ритмі з музикою або в невизначеному темпі з тренеров. А це призведе до хаосу. І чим більша група за розміром, тим складніше буде впоратися.
вміти робити кроки, їх модифікації, вправи відповідно з бітами з лідуючої ноги в сильну долю в режимі нон-стоп
легко переходити з одного кроку на інший, «не загубивши» при цьому музику
відчувати та контролювати під час тренування вісімки та квадрати
легко починати кроки та вправи з початку вісімки/квадрату
володіти голосовими та візуальними командами зворотнього відліку синхронізуючи їх з музичним квадратом
вміти давати команди готовності до нового руху та музичного квадрату, полегшуючи клієнтам роботу з музикою
вміти давати голосові та візуальні команди, які попереджають рухи синхронізуючи їх з музичною вісімкою/квадратом
практика на тренуваннях у інших інструкторів
усвідомлене слухання музики (намагайтеся на початку вибирати музичні композиції з чітким метроритмом та відсутністю складного ритмічного малюнку)
рахування бітів, вісімок, квадратів (просто і одночасно з рухами)
звичайні прості рухи під музику, крокування з музикою
танці під музику