Динамічний руховий стереотип і навики

Рухові навички і динамічний руховий стереотип в роботі фітнес тренера

Часто на курси для фітнес тренерів приходять тренери з досвідом роботи. І, нажаль, іноді складається така ситуація, коли техніка виконання вправ у тренера потребує корекції. Як ви вважаєте, легше навчити правильно виконувати  вправи з нуля чи перевчити? Так, з новачками зазвичай легше - швидше вдається опанувати техніку рухів та вправ. Перенавчання – це довго і складно. Чому так відбувається?

Мозок не дуже «полюбляє» витрачати зайву енергію і «думати». Він дуже «любить» запускати вже існуючі готові програми. Під час чищення зубів зранку або під час готування кави, якщо ви робите це кожного ранку, мозок «запускає» ці процеси в вигляді автоматизованих послідовностей дій - навичок, які були сформовані раніше.

Будь-який довільний рух людини – результат збудження, яке виникає в моторній корі головного мозку. М’язи скорочуються в результаті таких нервових імпульсів.

Рухові навички – форма рухових дій,  яка виникає за механізмом умовного рефлексу внаслідок багаторазового виконання відповідних руховий дій.

Руховий динамічний стереотип – це фізіологічна основа рухового навику. Це система закріплених почергових умовних рухових рефлексів, які обумовлені поєднаними та послідовними процесами збудження та гальмування у відповідних зонах кори головного мозку.

Формування нових рухових навичок та рухового динамічного стереотипу відбувається на основі існуючих.

Фази формування рухових навичок

В процесі формування рухових навичок можна виділити три фази: генералізації, концентрації, автоматизації.

Фаза генералізації

Фаза генералізації характеризується розширенням процесів збудження. Це розширення відбувається за рахунок залучення до роботи зайвих груп м'язів, невиправдано великим напруженням працюючих м'язів тощо. Рухи скуті, неточні, погано координовані, неекономічні.

Фаза концентрації

Фаза генералізації змінюється фазою концентрації, коли надлишкове збудження завдяки диференційованому гальмуванню концентрується у потрібних зонах головного мозку. Зникає надмірна напруженість рухів; вони стають обмеженими, точними, економічними, вільними, їх виконання стає значно стабільним.

Фаза автоматизації

У фазі автоматизації навички настільки уточняються і закріпляються, що виконання потрібних рухів стає якби автоматичним і не вимагає діяльного контролю свідомості. Такі навички відрізняються високою стабільністю виконання усіх складових його рухів


Процес формування динамічного стереотипу дає значне навантаження на центральну нервову систему, оскільки мозку і всьому організму потрібно перебудовувати звичні та зручні способи діяльності, виробляти для себе нові оптимальні способи рішення задачі. А вже після формування динамічного стереотипу ефективність роботи нервової системи підвищується, оскільки після кожної реакції відбувається автоматична підготовка до наступної.

Вдосконалення рухових навичок

Коли ми виконуємо вправи під час фітнес тренування, за допомогою сенсорних систем відбувається порівняння того, що виходить з моделлю (еталоном руху). Якщо є розбіжності, виникають імпульси неузгодженості та проходить корекція програми. Велике значення під час заняття має зовнішня регуляція (наприклад, команди фітнес тренера)

Отже, ефективність фітнес заняття залежить від фізіологічних закономірностей утворення та підтримання системи тимчасових зв'язків у головному мозку. 

Наприклад, під час групового фітнес тренування, фітнес тренер використовує багаторазові повторення вправ для формування необхідних навичок. На принципах роботи динамічних стереотипів побудовані методи розучування, основані на повторенні однакових рухів та поступовому зменшенню їх кількості повторень, або прогресія – поступове ускладнення від простого до складного, візуальний передпоказ, та інші методи.