Як вчити анатомію?
(для фітнес тренера)

Як вивчити анатомію? Рекомендації для фітнес тренера 

Анатомія людини — одна з базових дисциплін у системі медичної та біологічної освіти. Вона тісно пов'язана з фізіологією, біомеханікою, антропологією, еволюційним вченням тощо.

Анатомія людини вивчає морфологію людського організму, його систем та органів. Функціональна анатомія дає розуміння взаємозв'язку будови органів та систем та їх функціонування.

Давайте поговоримо про анатомію в контексті кар’єри фітнес тренера

Чи потрібна фітнес тренеру анатомія?

Хто такий фітнес тренер? Це приємна в спілкуванні людина спортивної статури, безмежно закохана у фітнес. Чи цього достатньо? Звичайно ж, ні! Робота тренера – це ще знання, навички, досвід та постійний розвиток та навчання.

Анатомія необхідна професіональним тренерам групових фітнес програм - фахівцям, які працюють із тілом людини, щоб вміти правильно аналізувати позиції та рухи, і відповідно, ефективно впливати на тіло за допомогою фізичної активності, зберігаючи та примножуючи здоров'я людини. Допомогти, а не нашкодити, можна лише знаючи будову людського тіла, зокрема опорно-рухового апарату, нервової, серцево-судинної, дихальної систем, фізіологію , біомеханіку.

Фітнес-тренер разом зі своїми клієнтам ставить ціль  та йде до поставленої мети. Цей шлях вимагає від спеціаліста з фітнесу розуміння того, як окремий рух або вправа впливають на тіло людини, а також знань як поєднувати вправи в результативну безпечну програму, врахувавши безліч факторів.

З яких розділів анатомії людини потрібно починати:

 

Усвідомте, що анатомія тренерові необхідна і це тільки початок.

Попереду довгий шлях, тому не слід розраховувати на швидку перемогу (типу «вивчити анатомія за тиждень» або «послухати 8-годинний семінар з анатомії і все знати»).

Плануйте навчання недовгими ефективними сесіями, бо мозок має так званий „когнітивний ресурс“, що накладає певні обмеження. Після невеликих періодів концентрації має слідувати розслаблення та розсіювання уваги – треба переключитися на щось інше. Так мозок переупорядковує нейронні зв'язки.

До того ж не починайте вивчання анатомії занадто інтенсивно, бо ризикуєте швидко втратити мотивацію до навчання. Привчайте себе до анатомії потроху

Не тільки анатомія!

В розмові з фітнес-тренерами - початківцями стає зрозуміло, що часто, коли  вони говорять про анатомію для фітнес тренера, то мають на увазі не тільки анатомію , а деякий спектр медично-біологічних знань (анатомії, фізіології, біомеханіки) та спеціальні міждисциплінарні знання

Постарайтеся на початку відповідально віднестися до планування, вибору засобів та методів навчання. Про це далі докладніше.

Пам’ятайте, до великої мети потрібно йти маленькими кроками.

 

На якому рівні вивчати анатомію?

Починайте вивчати анатомію на відповідному до свого рівні

Не секрет, що фітнес-тренеру складно дається опрацювання спеціальної медичної літератури – вона, навіть написана рідною українською мовою, здебільшого видається іноземною, бо наповнена спеціальною медичною лексикою та латинськими назвами.

Тренер – не медичний працівник, тому методи навчання значно різняться.

Постарайтеся підібрати ті джерела, які підходять саме вам – ті, які зможете опрацьовувати ефективно. 

Наприклад, якщо зовсім нічого не знаєте про анатомію  - не беріть анатомічний атлас для студентів медичних вузів, а подивіться в сторону спеціальної анатомічної літератури для тренерів, масажистів, художників…

Площини та термінологія

Перед опрацюванням матеріалу з анатомії треба розібратися з площинами та зі спеціальною термінологією. Причому не зазубрювати, а добре розуміти та уявляти в 3D. Це складно, але значно прискорить майбутнє самостійне навчання та розуміння матеріалу.

На базових тренерських семінарах (наприклад, на нашому Базовому курсі для інструкторів групових програм) цьому приділяється особлива увага.

План навчання та регулярність

Складайте тижневий план навчання – з чітким таймінгом. Нехай ви будете вивчати анатомію 15 хвилин на день, але регулярно.

Встановлюйте на телефоні нагадування. Розклад допоможе зберегти систему навчання та не зійти з дистанції.

Повторюйте матеріал використовуючи інтервали

Як ви знаєте -  значна частина того, що ми вивчаємо, швидко забувається.

Будь-яка нова інформація, що вивчається, потрапляє до короткострокової пам'яті. Протягом перших 60 хвилин після першого ознайомлення з новим матеріалом ви можете забути більше половини усієї вивченої інформації, а через 10 годин після вивчення матеріалу в пам’яті залишається трохи більше третини отриманої інформації

Що зробити, щоб зберегти в пам’яті важливі анатомічні терміни та факти?

Інтервальне повторення - це метод навчання або вивчення, який використовує періодичне повторення матеріалу з певними інтервалами часу. Цей підхід базується на ідеї, що повторення матеріалу через різні періоди часу допомагає закріпити інформацію у пам'яті і покращити ретенцію (ретенція  або англ. retention - утримування, зберігання, відкладання)

Основні ідеї інтервального повторення включають:

Активне навчання: Цей метод передбачає активне взаємодію з матеріалом, наприклад, відповіді на питання, вирішення задач чи використання різних методів повторення.

Періоди відпочинку: Інтервал повторення може варіюватися в залежності від складності матеріалу, але зазвичай використовуються короткі періоди відпочинку між повтореннями.

Поступове збільшення інтервалів: З часом інтервали між повтореннями можуть збільшуватися. Наприклад, спочатку ви може повторювати матеріал кожну годину, а потім через кілька годин, день, тиждень і т.д.

Адаптація інтервалів: Інтервали можуть бути адаптовані залежно від того, наскільки легко ви вивчаєте конкретний матеріал. Складніший матеріал може вимагати більш коротких інтервалів.

Цей метод допомагає ефективно закріплювати інформацію в довготривалій пам'яті, що може сприяти кращому засвоєнню матеріалу і підвищити ефективність навчання.

Регулярно перевіряйте себе

Самоперевірка в навчанні корисна, оскільки стимулює активне засвоєння матеріалу, сприяє саморегулюванню та відповідальності, допомагає виявити слабкі місця. Також розвиває критичне мислення та підвищує самооцінку.

Використовуйте цікаві наочні засоби, які стимулюють мозок та додають мотивації

Це можуть бути анатомічні картки, плакати, візуальні конспекти (doodle notes) або ментальні карти, анатомічні моделі та розмальовки.

Ще корисніше виготовляти матеріали самостійно. Ось деякі приклади:

Анатомічні розмальовки

Анатомічні розмальовки – спеціальні анатомічні атласи – посібники, вже давно зарекомендували себе як дуже ефективні для інтерактивного вивчення анатомії – розфарбовування. Вони не тільки спрощують вивчення складної науки, а роблять його приємним та цікавим.

Візуальні конспекти (doodle notes)

Візуальні конспекти (doodle notes) – прості швидкі замальовки, що складаються з тексту, простих візуальних елементів, малюнків та схем. Це ефективний та приємний спосіб структурувати та запам’ятовувати складний матеріал з анатомії.

Візуальні конспекти дозволяють зрозуміти та зберегти інформацію у вигляді ілюстрацій. А ще їх цікаво робити, вони піднімають настрій, їх приємно роздивлятися та ними хочеться ділитися.

Анатомічні картки

Анатомічні картки – це спеціальний навчальний посібник, який представлений ламінованими кольоровими картками. На лицьовій стороні кожної картки - ілюстрація з курсу анатомії, на звороті - назви анатомічних структур, іноді опис.

Анатомічні картки можна купити або виготовити самостійно.

Подібні картки широко використовуються не тільки в вивченні анатомії – вони допомагають краще запам’ятовувати, також за допомогою них легко перевірити себе або попрацювати в парі або группі.

Планшові ігри (настільні ігри)

В ігри граються не тільки діти. Є ігри, досить складні та цікаві, які можуть стати непоганим доповненням до традиційних методів навчання.

Ігор на біологічну тематику безліч. Вони допоможуть закріпити лексику та повторити матеріал.

Наприклад, в стратегічній грі Cytosis: a cell biology можна поринути у процеси, що протікають усередині живої клітини і навіть почати керувати ними. 

За допомогою цієї гри можна повторити всі органоїди та їх функції, розібратися з молекулами, які забезпечують життєдіяльність клітини. 

Панорамні відео та 360° VR відео для окулярів віртуальної реальності

Подивитися на тіло людини зсередини - це не тільки корисно та цікаво, а і захоплююче. 

Такий досвід допоможе перетворити іноді досить нудну науку на пригоду, яка запам'ятається

Прив’яжіть теорію до практики

Мозок краще засвоює нову інформацію, якщо він одразу розуміє, як і де може це застосувати

Наприклад, ви могли помітити, що не зважаючи на нескінченне заучування та багато годин лекцій, майже не пам’ятаєте ні назви м’язів, ні місця їх кріплення. А після практики з силовими вправами в фітнес залі, коли тренер проговорює інформацію про м’язи, - ви запам’ятовуєте потрібні факти дуже швидко.

Після заняття з анатомії на семінарі Силові напрямки групових програм проходить воркшоп з аналізом силових вправ – виконуючи вправи та розбираючи біомеханічні характеристики, ви закріплюєте термінологію, правильно називаючи рухи, та аналізуєте які м’язи працюють, де вони кріпляться та які функції виконують.

Це зовсім не значить, що базові знання непотрібні - вони потрібні не для якихось незрозумілих абстрактних цілей, а як база та фундамент для практичного застосування в практиці фітнес тренування.

Розповідайте, що вивчили

Використовуйте техніку Фейнмана – одного з найкращих викладачів та «великого пояснювача» (як його називали студенти): систематизуйте, спрощуйте, розповідайте. Ці нескладні рекомендації можуть значно прискорити навчання будь-чого.

Якщо вам здається, що ви опрацювали та запам’ятали тему – простою та зрозумілою мовою (без складних термінів) поясніть цей матеріал комусь – наприклад, другу або дитині.

Найкращий тест на ваше знання предмета, який вивчаєте  – ваша здатність пояснити його іншій людині.

 

Ретельно вибирайте методи навчання та пробуйте різноманітні ресурси

Вибір засобів та методів навчання – справа індивідуальна. Хтось краще засвоює читаючи, а хтось візуально або за допомогою відеоматеріалів. Поєднання різних способів вивчення анатомії - секрет успіху.

Як варіант, можна планувати на тиждень одну тему – опрацьовувати  її на протязі декілька днів, використовуючи різні ресурси

Наприклад, тема «Хребет»:

 

Не використовуйте занадто складну медичну лексику в роботі з клієнтами

Слід зауважити, що анатомічна лексика, на вивчання якої тренер витрачає досить багато часу використовується переважно в професіональному спілкуванні. В роботі з клієнтами надається перевага адаптованим та зрозумілим термінам. Вміти просто та доступно розповісти клієнту про складні речі – справжнє мистецтво.

Розробка таких спеціальних мовленнєвих шаблонів на напрацювання тренерського «тічінгу» - задача інструкторських семінарів та базових курсів навчання. 

Наприклад, на семінарах Навички інструктора групових програм та Силові напрямки групових програм така практика займає значну частину часу.

 

Проблема кордонів компетенцій фітнес тренера

Проблемою насьогодні є розуміння тренером кордону компетенцій. Тренер – не медичний працівник, тому не може давати рекомендації щодо лікування, прийому ліків, направляти клієнта на обстеження, ставити діагнози.

Якщо клієнт відчуває біль або в нього є скарги на самопочуття та здоров’я, фітнес тренер може дізнатися, як давно клієнт відвідував лікаря та проходив медичне обстеження, підкреслити, наскільки важливо для здоров'я своєчасно відвідувати лікаря в такому стані. Якщо клієнт вже має отримані після візиту до лікаря вказівки, фітнес-тренер може обговорити їх з клієнтом та скорегувати в залежності від вказівок лікаря індивідуальну програму. 

 

Уникайте стресу, депресії та подбайте про сон

Мозок у стані стресу ігнорує інформацію, яка не пов'язана з небезпечною ситуацією. Під час стресу ми більше схильні до емоцій, а не до занурення в навчання та робочі процеси. Це захисна реакція мозку.

 

Отримуйте задоволення від вивчання анатомії та інших біологічних наук

Гормон дофамін - один із найважливіших нейромедіаторів. Він виробляється під час процесів, від яких людина отримує задоволення - ця речовина використовується мозком для оцінки та закріплення важливих для подальшого життя дій. Тому  важливо зробити процес навчання приємним та захопливим.

Беріть натхнення у людей, які люблять свою справу – відвідуйте семінари, курси фітнес тренерів, беріть участь в спеціалізованих фітнес конференціях, виставках в сфері спорту, фітнесу та суміжних сферах, спілкуйтесь з колегами.

Є питання? Пишіть на fitnesservice.edu@gmail.com