Пульс. ЧСС.
ЧСС спокою

Артеріальний пульс - це один із важливих показників функціонування серцево-судинної системи.

Пульс (pulsus, лат. «удар») - це коливальний рух стінок артерій, що відповідає залежно від скорочень серця та еластичності стінок судин. 

Іншими словами, при скороченні серцевого м'яза, в систолу, кров із камери серця викидається в артеріальне русло, це призводить до підвищення тиску в артеріях та їхнього розширення. Під час розслаблення серцевого м'яза, діастолу, тиск в артеріях знижується. Виникаючі у своїй коливанні стінки судини ми можемо оцінити при пальпації артерій, неглибоко під шкірою.

Пульс можна оцінити на сонних, променевих, плечових, стегнових, підколінних артеріях, артеріях стоп. 

Найбільш поширеним та зручним способом для самостійної оцінки пульсу є визначення його на променевій артерії, на внутрішній стороні зап'ястя зі сторони великого пальця.

!!! Перевір свій пульс самостійно

Визначити, як швидко б'ється твоє серце, зовсім нескладно. 

Притисни два пальці до внутрішньої сторони зап'ястка - ти відчуєш прилив крові, яка з кожним поштовхом серця проходить променевою артерією. 

Це і є пульс. Порахуй кількість ударів в хвилину і отримаєш частоту серцевих скорочень (ЧСС скорочено).

Променева артерії відходить від артерії, яка є гілкою аорти, що несе збагачена киснем кров від лівого шлуночка твого серця.

Коли серце проштовхує кров артерією, вона розширюється, а коли серце розслабляється, повертається до вихідного положення,  рухаючи кров далі. Така еластичність забезпечує постійний стабільний кровообіг.

Саме це розширення та звуження променевої артерії точці, де вона проходить понад твердою променевою кісткою передпліччя, ми відчуваємо як пульс.

У деяких випадках при вираженій нерегулярності (аритмічності) пульсу підрахунок ЧСС потрібно провести протягом 3-х хвилин з наступним розподілом результату на 3 для визначення середньої величини.

В даний час існує велика кількість сучасних технічних засобів, які дозволяють практично кожній людині визначати без зайвих зусиль і без участі спеціаліста частоту та ритмічність пульсу у спокої та при виконанні фізичних навантажень: пульсометри, вбудовані у спортивний годинник, трекери, мобільні телефони. 

Шкала визначення частоти пульсу та її регулярності є й у більшості сучасних автоматичних приладів визначення артеріального тиску (тонометрах).

Більш докладно про сучасні фітнес гаджети, які використовують в фітнесі, можна почитати в статті Технології для носіння - лідер списку фітнес трендів

Яку частоту серцевого ритму/частоту пульсу у спокої слід вважати нормальною?

Частота серцевого ритму/пульсу в спокої залежить від багатьох факторів, таких як вік, стать, маса тіла, середньодобова тривалість сну, куріння, вживання напоїв, що містять кофеїн, рівень фізичної активності. 

На частоту серцевого ритму може впливати прийом деяких лікарських засобів.

У дітей нормальні значення частоти серцевого ритму відрізняються від таких у дорослих і істотно залежать від віку, так у дитини 1-3 місяців ЧСС в нормі становить 145-170 уд/хв., 3-6 місяців - 130-150 уд/хв. а в 6-12 місяців - 120-140 уд/хв.

В процесі дорослішання частота серцевих скорочень знижується і в середньому у людини старше 18 років у стані спокою має становити 60-90 ударів на хвилину. У жінок ЧСС у спокої в середньому на 6-10 ударів на хвилину частіше, ніж у чоловіків.

Частий пульс, більше 90 уд/хв, називається тахікардія, рідкісний, менше 60 уд/хв – брадикардія.

При цьому необхідно відзначити, що частота серцевого ритму в спокої у здорової людини мінлива і може в нормі коливатися протягом часу (дня, тижня, місяця, року) у досить широкому діапазоні, часто виходячи за рамки значень, прийнятих за норму, а також рамки "індивідуальної норми". 

Частота серцевого ритму вночі, під час сну, сповільнюється, після їжі ритм частішає. 

Вдень ЧСС дає два підйоми – перший близько 11 години дня, другий – між 6 і 8 годинами вечора. 

ЧСС може змінюватись і при різкій зміні положення тіла, при психо-емоційному навантаженні. 

Частота серцевих скорочень має і невеликі сезонні коливання, взимку ЧСС у середньому вища, ніж улітку.

Для людей тренованих, які активно займаються «аеробними», циклічними видами спорту на витривалість (лижі, плавання, марафон, велосипедний спорт і т.д.) ЧСС спокою в середньому нижче, ніж у нетренованої людини. Пульс 50-55 ударів на хвилину у спокої, інколи ж і 40-50 уд/мин, цієї категорії дорослих вважається нормальним і супроводжується ніякими неприємними відчуттями. 

У нетренованої людини така частота серцевого ритму розцінюється як брадикардія та потребує додаткового обстеження у кардіолога.

Тривожними симптомами при рідкому пульсі є слабкість, запаморочення, непритомність.

Є питання? Пишіть на fitnesservice.edu@gmail.com