Рекомендації ВОЗ щодо фізичної активності

Основні факти

Що таке фізична активність?

За визначенням ВООЗ, фізична активність – це будь-який рух тіла, яке виробляється скелетними м'язами, яке потребує витрати енергії. Термін «фізична активність» відноситься до будь-яких видів рухів, у тому числі під час відпочинку, поїздок у будь-які місця та назад або під час роботи. Поліпшення здоров'я сприяє як помірна, і інтенсивна фізична активність.

До популярних видів фізичної активності відносяться ходьба, їзда на велосипеді, катання на роликових ковзанах, заняття спортом, активний відпочинок та ігри, для яких підходить будь-який рівень майстерності та які приносять задоволення всім.

Доведено, що регулярна фізична активність сприяє профілактиці та лікуванню неінфекційних захворювань, таких як хвороби серця, інсульт, діабет та деякі види раку. Вона також допомагає запобігти гіпертонії, підтримувати нормальну вагу тіла та може покращувати психічне здоров'я, підвищувати якість життя та благополуччя.

Які рекомендовані рівні фізичної активності?

Детальна інформація для різних вікових груп та конкретних груп населення про те, які необхідні для підтримання доброго здоров'я рівні фізичної активності представлена ​​в керівних принципах та рекомендаціях ВООЗ.

ВООЗ рекомендує:

Протягом доби дітям грудного віку (менше одного року) рекомендується:

Протягом доби дітям віком 1-2 років рекомендується:

Протягом доби дітям віком 3-4 років рекомендується:

Дітям та підліткам у віці 5-17 років рекомендується:

Дорослим у віці 18-64 років рекомендується:

Дорослим у віці 65 років та старших рекомендується:

Вагітні жінки та жінки у післяпологовому періоді

Усім вагітним жінкам та жінкам у післяпологовому періоді, які не мають протипоказань, рекомендується:

Особам, які страждають на хронічні захворювання (гіпертонія, діабет 2-го типу, ВІЛ і перенесли онкологічні захворювання) рекомендується:

Дітям та підліткам з обмеженими можливостями рекомендується:

Дорослим з обмеженими можливостями рекомендується:

Переваги фізичної активності та ризики, пов'язані з малорухливим способом життя

Регулярна фізична активність, така як ходьба, їзда на велосипеді, катання на роликових ковзанах, заняття спортом або активний відпочинок приносить значну користь здоров'ю. Будь-яка фізична активність краща, ніж її відсутність. Зберігаючи протягом дня більш високу активність завдяки використанню щодо простих способів, люди можуть досить легко досягти рівнів активності, що рекомендуються.

Недостатній рівень фізичної активності одна із основних чинників ризику смерті від неінфекційних захворювань. У людей, які недостатньо фізично активні, на 20%-30% вищий за ризик смертності порівняно з тими, хто приділяє достатньо часу фізичній активності.

Регулярна фізична активність може:

Дітям та підліткам фізична активність допомагає покращити:

Підвищення рівня фізичної активності у дорослих та літніх людей знижує:

Вагітні жінки та жінки у післяпологовому періоді

Фізична активність сприятливо відбивається на наступних показниках, пов'язаних зі здоров'ям матері та плода:  знижуються ризики 

Ризики для здоров'я, пов'язані з малорухливим способом життя

Автотранспорт і ширше використання екранів і моніторів для роботи, в освітніх цілях та під час відпочинку призводять до того, що спосіб життя все частіше носить малорухливий характер. Науково обґрунтовані дані свідчать про те, що підвищення поширеності малорухливого способу життя погіршує становище в галузі охорони здоров'я за такими показниками:

У дітей та підлітків

У дорослих

Рівні фізичної активності у світі

Понад чверть дорослого населення світу (1,4 мільярда дорослих) недостатньо фізично активні.

У всьому світі приблизно у кожної третьої жінки та кожного четвертого чоловіка відсутній достатній для збереження здоров'я рівень фізичної активності.

Рівні недостатньої фізичної активності населення країнах із високим рівнем доходу вдвічі вище, ніж у країнах із низьким рівнем доходу.

З 2001 р. рівні фізичної активності у всьому світі не підвищилися.

У період з 2001 до 2016 р. у країнах з високим рівнем доходу поширеність недостатньої фізичної активності збільшилася на 5% (з 31,6% до 36,8%).

Підвищення рівнів недостатньої фізичної активності негативно позначається на роботі систем охорони здоров'я, навколишньому середовищі, економічному розвитку, добробуті та якості життя спільнот.

У всьому світі у 2016 р. 28% дорослих у віці 18 років та старших не були достатньо фізично активними (23% чоловіків та 32% жінок). Це означає невиконання глобальних рекомендацій щодо занять активною фізичною діяльністю помірної інтенсивності щонайменше 150 хвилин або високої інтенсивності щонайменше 75 хвилин на тиждень.

У країнах з високим рівнем доходу 26% чоловіків і 35% жінок були недостатньо фізично активні в порівнянні з 12% чоловіків і 24% жінок