Завдяки пропріоцепції ми завжди знаємо, де знаходяться руки або ноги в просторі. Навіть якщо закрити очі.
Проведіть власний простий експеримент: заплющить очі та спробуйте пальцем доторкнутися до кінчика носа. Вийшло?
Можна провести ще один експеримент. Якщо ви станете на одну ногу і заплющите очі, пропріоцептори (особливі сенсорні рецептори) у м’язах, суглобах і зв’язках допоможуть вам підтримувати рівновагу. Під час вашого балансування на одній нозі із заплющеними очима, вони передають сигнал мозку про те, де знаходяться частини тіла відносно одне одного і поверхні.
Якщо вам це вдалося, то ви на собі продемонстрували роботу пропріоцепції - здатності відчувати частини свого тіло відносно одна одної, як вони переміщуються, коригувати положення навіть без візуального контакту.
В спорті та фітнесі нам часто зустрічаються вправи та рухи, під час виконання яких можна оцінити свою систему пропріоцепції: наприклад, вправи зі стрибками та змінюванням напряму – тут тілу швидко адаптуватися до нових положень, або плавання та вправи у воді- тут через опір води потрібно зберігати стабільність і координувати рухи.
Термін «пропріоцепція» (іноді її називають пропріорецепцією) походить від англ. proprioception, лат. proprius — власний і recipere — отримувати, з’явився в 1906 завдяки британському вченому Чарлзу Скотту Шеррінгтону. Він позначив цим терміном сенсорну систему, яка генерує стимули всередині тканини.
Систему пропріоцепції (внутрішні відчуття) можна проставити екстероцепції – системі сприйняття зовнішнього світу.
Пропріоцептори – це нервові рецептори, що знаходяться в м’язах, суглобах, шкірі та сполучних тканинах. Вони можуть реагувати на зміни положення частин тіла та відправляють сигнали до мозку. Мозок в свою чергу відправляє сигнали м’язам і іноді цей процес такий стрімкий, що схожий на рефлекс.
Завдяки пропріоцепторам ми маємо відчуття положення, руху, сили.
Пропріоцепція може бути порушена, наприклад, через алкогольне сп’яніння або неврологічну хворобу. В такому випадку людина не зможе виконати навіть прості рухи: доторкнутися до предмету, стояти, ходити.
Людина незграбна, може часто падіння та спотикатися, часто травмуэться. Можуть бути проблеми з двосторонньою симетрією, знижений тонус м’язів, перевтомлюваність, знижена витривалість
Усі зкоординовані дії залежать від пропріоцепції.
Дуже важлива для дітей, бо це одна з базових функцій розвитку людини. Якщо є порушення, формування всіх наступних функцій будуть проходити з відхиленнями.
Коли ви піднімаєтеся по сходах, навіть якщо не дивитеся на кожну сходинку, ваше тіло знає, де знаходяться ноги і скільки зусиль необхідно для наступного кроку. Це результат роботи пропріоцептивної системи, яка допомагає виконувати повторювані рухи автоматично і плавно.
Коли ви ходите по піску, камінцях або лісовій стежці, пропріоцептори швидко передають інформацію про зміну положення стопи і допомагають зберігати рівновагу. Вони змушують м’язи миттєво реагувати на зміну опори, щоб уникнути падіння.
Під час кидання або удару по м'ячу ви знаєте, скільки зусиль необхідно для його переміщення, навіть не дивлячись на руку чи ногу. Пропріоцепція дозволяє відчувати силу і траєкторію руху, координуючи м’язи так, щоб виконати точний рух.
Під час виконання вправ на нестійких поверхнях м'язи стабілізатори активно працюють, підтримуючи тіло у рівновазі. Пропріоцептори відстежують положення всіх частин тіла і допомагають реагувати на зміну положення.